Rep Season Underway

29 Sep 2016

Our representative sides have their first hit out for the season this weekend. Whilst the ultimate goal is of course to win, coaches also have the opportunity to try out new players and combinations as they begin preparations for the National finals later in the season. 

Congratulations to the following players who have been selected to represent Auckland on Sunday 2nd October 2016:

Open Men:
Scott Cottrell; Petar Sain; Rob Ashton; Max Hamilton; Raymond Skogland; David Eades; Jordan King; Sean Hird; Nick Thompson; Dan Delany.  Coaches - Petar Sain and Chris Salesa; Manager - Jack Waikawa.

Open Women:
Linda Ralph; Karen Hema; Doreen Jensen; Alison Rennie; Selina Goddard; Kirsty Hill; Estelle Hickey; Rebecca Jelley; Rima Strickland; Catherine Bien.  Reserve:  Jeanette Scarrott.  Coach - Jill Fraser; Manager - Irene Goddard.

The Open Men and Women play two rounds against North Harbour in the "Battle of the Bridge" at Birkenhead on Sunday with play due to start at 9.30am.  North Harbour took home the trophy last season so Auckland will be looking to turn the tables on Sunday.

The format will see two rounds played with two singles, two pairs and one fours team contesting the event.  The coaches have the option of changing the players around for the second game of the day.


1-8 Year Men:
Phil Aitken; Allan Hansen; Steve Hoeft; Scott Lambly; Luka Mataora; Ta Rito; Aiden Takarua; Phil Taylor; Teo Turua; Coach - Grant Hema; Manager - Willis Wichman.

1-8 Year Women:
Helen Blick; Aggie Motu; Maroi Pereeti; Judy Raill; Jenny Stockford; Claire Tawharu; Angela Temple; Janine Young.  Coach - Diana Smith.

1-5 Year Men:
David Ball; Mike Whynn; Pat Curtis; Scott Harrison; Charlie Symons; Albert Ale; John Lambarth; Mamae Taurua; Artem Chesnokov; Jeremy Reynolds.  Coach - Esther Eu; Manager - Deborah Garside.

1-5 Year Women:
Gail Clark, Marianne Coldham, Chelsea Farley, Tessa Farley, Rachel Hancock, Lesley McLinden, Puna Paretoa, Sheila Putu, Ling Qu, Joyce Rugg and Laura Tauniva.  Coach - Paul Stier; Manager - Weng Lim.

The 1-8 Year and 1-5 Year squads will be travelling north to contest the annual quadrangular fixture with North Harbour; Northland and Far North.  The venues on Sunday are Waipu for the Women and Mangawhai for the Men. 

This year the sides will play singles, pairs and fours across three rounds with coaches given the option to change combinations for each round.  Far North are unable to field 1-5 Year sides so for the first time a regional team - made up of the reserves from each of the other three centres - will contest the event.

Good luck to all involved and let's hope the weather plays its part!


Our Sponsors and Funders