Glassey, Ashton joined by new names in International Singles Playoffs

16 Aug 2016

New Zealand numbers one and three Murray Glassey (Hawkes Bay) and Rob Ashton (Auckland) will be the heavyweights going into the Professional Bowls Association national playoffs for the NZ berth in the World Bowls Tour's International Singles when the five venue winners line up in Dunedin next month. Glassey and Ashton won their second entry to NZ PBA Finals Weekend after both won their respective regional qualifiers for both the International Singles on Sunday and the Scottish Singles earlier in the winter.

The two guns will be joined by some fresh faces with the ever-improving NZ number sixteen Paul King winning in Dunedin, and two rookies taking out the other two venues - Hamish Simpson in New Plymouth, and Brad Allan in Invercargill.

Earlier in the weekend King lost his first PBA qualifier final with partner Aidan Lusby going down to NZ outdoor international Andrew Kelly (Canterbury) and member of the Scotty's Meats NZ PBA team to play Australia at the end of this month Andy McLean in the Dunedin World Indoor Pairs qualifier final which had been held over from two weeks ago. 

PBA RESULTS FOR THIS WEEKEND

Pukekohe Cosmopolitan Club, Auckland:

Ranking Singles:
1st round: Leeane Poulson bt Gary Breckon 9-9, 9-8; Gerard Hulst bt Norm Scott-Morrison 13-4, 9-9; Rob Ashton bt Alan Spacey 9-7, 12-3; Linda Ralph bt David Eades 11-9, 10-2.
2nd round: Hulst bt Poulson 13-6, 10-3; Ralph bt Ashton 5-8, 12-0, 2-0; Frankie Lim bt Adrienne Tilyard 10-6, 5-9, 2-0; Phil Taylor bt Gail Dick 3-10, 10-1, 2-0; Natarsha Grimshaw bt John Inkster 7-4, 6-7, 2-0; Bart Robertson bt Julie Kerry 9-8, 9-3; Steve Hoeft bt Graham Skellern 8-9, 12-5, 2-0; Garry Banks bt Hetty Bolsher 9-6, 9-7.
Quarterfinals: Ralph bt Hulst 13-5, 9-3; Lim bt Taylor 8-5, 6-6; Robertson bt Grimshaw 6-5, 11-1; Hoeft bt Banks 13-1, 8-6.
Semifinals: Lim bt Ralph 7-5, 3-9, 2-1; Robertson bt Hoeft 11-2, 9-5.
Final: Bart Robertson (North Harbour) bt Steve Hoeft (Auckland) 8-4, 8-6.

International Singles Qualifier:
1st round: Linda Ralph bt Gail Dick by default; Natarsha Grimshaw bt Ben Hilless 5-10, 8-4, 2-0; Leeane Poulson bt Julie Kerry 10-7, 6-5; Bart Robertson bt Garry Banks12-3, 9-1; Gary Breckon bt David Eades 8-8, 10-2; Gayle Melrose bt John Inkster 10-3, 7-5.
2nd round: Grimshaw bt Ralph 5-4, 1-11, 2-1; Robertson bt Poulson 12-5, 13-2; Melrose bt Breckon 11-6, 7-10, 2-0; Rob Ashton bt Phil Taylor 12-2, 7-3; Hetty Bolsher bt Alan Spacey 8-6, 13-2; Wayne Glogoski bt Norm Scott-Morrison 12-5, 8-4; Frankie Lim bt Graham Skellern 8-12, 12-6, 2-0; Steve Hoeft bt Gerard Hulst 7-4, 5-10, 2-0.
Quarterfinals: Robertson bt Grimshaw 9-10, 11-2, 2-1; Ashton bt Melrose 13-1, 9-4; Glogoski bt Bolsher 7-7, 10-10, 2-1; Hoeft bt Lim 10-3, 6-6.
Semifinals: Ashton bt Robertson 10-7, 9-5; Glogoski bt Hoeft 12-3, 7-5.
Final: Rob Ashton (Auckland) bt Wayne Glogoski (Counties) 10-3, 8-9, 2-1.
Rob Ashton travels to Dunedin in September.

Paritutu Bowling Club, New Plymouth:

Ranking Singles:
1st round: Kevin Rice bt Nellie Hewson 10-0, 11-6.
2nd round: Debbie Wilford bt Rice 5-11, 7-6, 2-1; Jayden Ravji bt Bridget Hook 8-3, 9-4; John Roberts bt Steve Muller 10-7, 6-6; Ian Andrews bt Kevin Gledhill 16-2, 8-6; Allan Batley bt Gareth Kahui 11-5,5-11, 2-0; Cathy Andrews bt Kristin Stampa 5-5, 8-4; Rhonda Adams bt Neville Elliott 11-3, 11-7; Don Christensen bt Craig Johns 10-7, 8-10, 2-1.
Quarterfinals: Wilford bt Ravji 8-3, 13-3; Roberts bt I.Andrews 4-8, 10-8, 2-1; Batley bt C.Andrews 10-6, 8-6; Christensen bt Adams 12-3, 5-8, 2-1.
Semifinals: Roberts bt Wilford 11-6, 13-2; Christensen bt Batley 9-7, 7-5.
Final: John Roberts (Taranaki) bt Don Christensen (Taranaki) 8-4, 1-11, 2-0.

International Singles Qualifier:
1st round: Allan Batley bt Kevin Rice 8-7, 10-1; John Roberts bt Nellie Hewson 6-6, 7-5; Cathy Andrews bt Jayden Ravji 11-7, 13-0.
2nd round: Roberts bt Batley 6-9, 12-8, 2-1; C.Andrews bt Kevan Sellars 10-6, 5-11, 2-1; Neville Elliott bt Ian Andrews 9-4, 10-2; Hamish Simpson bt Kevin Gledhill 9-10,11-3, 2-0; Stephen Zino bt Steve Muller 2-7, 13-2, 2-1; Debbie Wilford bt Rhonda Adams 7-3, 8-3; Gareth Kahui bt Craig Johns 10-1, 9-8; Don Christensen bt Kristin Stampa 8-5, 8-6.
Quarterfinals: C.Andrews bt Roberts 9-5, 7-3; Simpson bt Elliott 8-5, 9-6; Zino bt Wilford; Christensen bt Kahui 6-2, 7-3.
Semifinals: Simpson bt C.Andrews 8-9, 5-4, 2-0; Christensen bt Zino 7-8, 10-4, 2-0.
Final: Hamish Simpson (Taranaki) bt Don Christensen (Taranaki) 7-9, 9-4, 2-1.
Hamish Simpson travels to Dunedin in September.

Heretaunga Club, Hastings:

Ranking Singles:
1st round: Steve Love bt Fiona Mancer 14-2, 10-3; Murray Glassey bt Scott Mackenzie 9-2, 8-3; Chris Hueston bt Tim Toomey 12-3, 10-3; Paul Sorensen bt Gavin Keighley 8-3, 11-4; Ian Mason bt Chris Rintoul 12-2, 10-6; Richard Corry bt Dean Drummond 3-12, 9-3, 2-0.
2nd round: Love bt Glassey 6-7, 9-2, 2-1; Hueston bt Sorensen 8-3, 7-9, 2-0; Corry bt Mason 9-4, 5-9, 2-0; Mike Le Geyt bt Nicole Toomey 13-0, 8-3; John Young bt Tilly Carlson 8-4, 15-5; Bradley Down bt Terry Johnson 8-9, 7-5, 2-0; Ian Monaghan bt David Jones 9-4, 8-8; Phil Austin bt Dave Porteous 9-5, 5-5.
Quarterfinals: Love bt Hueston 11-4, 9-4; Corry bt Le Geyt 11-6, 1-11, 2-0; Down bt Young 7-1, 10-6; Austin bt Monaghan 10-3, 11-6.
Semifinals: Corry bt Love 6-5, 10-1; Down bt Austin 7-2, 9-3.
Final: Richard Corry (Wellington) bt Bradley Down (Wellington) 10-8, 7-7.

International Singles Qualifier:
1st round: John Young bt David Jones 11-5, 5-10, 2-1; Gavin Keighley bt Nicole Toomey 13-0, 9-8; Dave Porteous bt Terry Johnson 5-9, 8-5, 2-1; Mike Le Geyt bt Ian Monaghan 5-10, 7-6, 2-1; Steve Love bt Chris Rintoul 10-6, 10-2; Bradley Down bt Fiona Mancer 8-5, 10-1; Murray Glassey bt Phil Sorensen 9-3, 7-5.
2nd round: Keighley bt Young 7-3, 11-4; Le Geyt bt Porteous 12-11, 9-6; Love bt Down 9-1, 3-9, 2-1; Glassey bt Ian Mason 9-9, 9-8; Richard Corry bt Tim Toomey 11-6, 10-6; Scott Mackenzie bt Chris Hueston 7-7, 7-7, 2-1; Dean Drummond bt Phil Austin 5-8, 8-3, 2-0; Tilly Carlson bt Adam Turner 10-2, 6-9, 2-1.
Quarterfinals: Keighley bt Le Geyt 9-7, 9-2; Glassey bt Love 9-6, 13-5; Mackenzie bt Corry 8-7, 12-9; Drummond bt Carlson 5-9, 11-1, 2-0.
Semifinals: Glassey bt Keighley 8-6, 12-3; Mackenzie bt Drummond 10-2, 9-5.
Final: Murray Glassey (Hawkes Bay) bt Scott Mackenzie (Wairarapa) 4-9, 9-4, 2-0.
Murray Glassey travels to Dunedin in September.

Westpac Bowls Stadium, Dunedin:

International Singles Qualifier:
1st round: Bill Hinton bt Tom Taiaroa by default; Joko Susilo bt Duane White 11-4, 10-5; Steve Clark bt John Moana 10-8, 10-3; Oliver Mason bt Sue Smeaton 11-6, 15-1; John Cross bt Ross Munro 11-5, 11-4; Andrew Kelly bt Craig Wyber 6-4, 3-10, 2-0; Doug Thomas bt Russell Dawe 10-5, 10-3; Sheldon Bagrie-Howley bt Ray Webster 3-8, 11-6, 2-0; Andrew McCallum bt Tania Woodham 11-1, 7-1; Coryn Huddy bt Glen Coleman 4-9, 9-3, 2-1; Bronwyn Stevens bt Barbara Walker 8-3, 6-5.
2nd round: Hinton bt Susilo 14-3, 4-10, 2-0; O.Mason bt Clark 14-5, 8-4; Kelly bt Cross 9-8, 10-4; Thomas bt Bagrie-Howley 7-5, 6-7, 2-1; McCallum bt Huddy 10-8, 7-6; B.Stevens bt Dale Bourke 14-1, 8-3; Ken Walker bt Brent McEwan 3-9, 8-7, 2-1; Gordy Davis bt Lou Robinson 8-1, 6-8, 2-0; Murray Wilson bt Miguel Rodriguez 9-2, 8-7; Aidan Lusby bt Mike Aluesi 13-2, 8-0; Jess Matheson bt Dave Morris by default; Roger Stevens bt Guy Robinson 9-8, 9-3; Phil Stevenson bt Marty Kreft 7-6, 3-7, 2-1; Paul King bt David Natta 7-5, 11-2; Ross Stevens bt Andy McLean 9-5, 1-9, 2-0; Sandy McNoe bt Julie Dalley 8-8, 7-4.
3rd round: O.Mason bt Hinton 3-10, 10-8, 2-0; Kelly bt Thomas 10-3, 7-1; McCallum bt B.Stevens 7-2, 13-4; Davis bt K.Walker 10-1, 9-5; M.Wilson bt Lusby 9-6, 8-8; R.Stevens bt Matheson 8-7, 11-6; King bt Stevenson 12-1, 11-0; R.Stevens bt McNoe 7-2, 10-5.
Quarterfinals: Kelly bt O.Mason 9-6, 10-1; McCallum bt Davis 6-6, 9-8; R.Stevens bt M.Wilson 8-4, 9-6; King bt R.Stevens 7-8, 11-6, 2-1.
Semifinals: Kelly bt McCallum 10-2, 10-4; King bt R.Stevens 11-0, 6-5.
Final: Paul King (Dunedin) bt Andrew Kelly (Canterbury) 11-8, 7-6.
Paul King plays in Dunedin in September.

House of Travel World Indoor Pairs Qualifier:
Final:
Andrew Kelly (Canterbury) & Andy McLean (Dunedin) bt Paul King & Aidan Lusby (Dunedin) 9-3, 8-4.
Andrew Kelly (Canterbury) & Andy McLean (Dunedin) play in Dunedin in September.

House of Travel Ranking Singles:
1st round: Murray Wilson bt Sue Smeaton 8-6, 9-9; Marty Kreft bt Glen Coleman 8-5, 2-11, 2-0; Aidan Lusby bt John Moana 9-4,3-10, 2-0; Brent McEwan bt Lou Robinson 8-5, 7-5; Sheldon Bagrie-Howley bt Gordy Davis 12-3, 8-7; Andy McLean bt Roger Stevens 8-3, 8-7; Craig Wyber bt Oliver Mason 4-9, 8-4, 2-1; Ross Stevens bt Ross Munro 10-5, 8-4; Russell Dawe bt Miguel Rodriguez 9-2, 11-1; Jess Matheson bt Tania Woodham 8-1, 10-2.
2nd round: M.Wilson bt Kreft 9-4, 10-3; Lusby bt McEwan 7-5, 5-9, 2-1; Bagrie-Howley bt McLean 7-5, 7-3; R.Stevens bt Wyber 11-6, 9-7; Dawe bt Matheson 8-6, 13-5; Bill Hinton bt Coryn Huddy7-7, 11-2; Joko Susilo bt Duane White 6-10, 11-2, 2-1; John Cross bt Paul King 8-5, 6-9, 2-0; Doug Thomas bt Ken Walker 11-9, 10-3; Barbara Walker bt Dave Morris by default; Andrew McCallum bt Ray Webster 7-7, 11-6; Andrew Kelly bt Phil Stevenson 11-1, 11-2; Guy Robinson bt Steve Clark 11-0, 7-0; Sandy McNoe bt Tom Taiaroa by default; Julie Dalley bt David Natta 7-6, 13-1; Bronwyn Stevens bt Dale Bourke 8-5, 8-4.
3rd round: Lusby bt M.Wilson 9-9, 9-8; Bagrie-Howley bt R.Stevens 11-5, 8-5; Dawe bt Hinton 11-4, 7-7; Susilo bt Cross 12-3, 7-0 (retired); Thomas bt B.Walker 10-4, 9-1; McCallum bt Kelly by default; G.Robinson bt McNoe 9-4, 7-5; B.Stevens bt Dalley 6-6, 9-5.
Quarterfinals: Lusby bt Bagrie-Howley 12-3, 5-9, 2-1; Dawe bt Susilo 8-8, 8-6; Thomas bt McCallum 9-7, 10-6; B.Stevens bt G.Robinson 8-3, 5-6, 2-1.
Semifinals: Dawe bt Lusby 12-3, 12-2; B.Stevens bt Thomas 7-2, 5-0 (retired).
Final: Russell Dawe (Dunedin) bt Bronwyn Stevens (Southland) 10-1, 9-8.

Waverley Bowling Club, Invercargill:

Ranking Singles:
1st round: Russell Cook bt Aaron Tribe 9-8, 6-5; Bryan Hartstonge bt Barry Stewart by default.
2nd round: Hartstonge bt Cook 9-8, 6-5; Richie Muir bt Sonny Tautari 6-7, 11-9, 2-1; Simon Nyhof bt Brad Allan 9-5, 9-6; Shane Elliott bt Brent Thomson 12-5, 13-3; Craig Merrilees bt Mario Sopp 10-3, 11-4; Sam Morton bt David Alexander 13-2, 10-5; Ernie Johnstone bt BJ Carroll by default; Bruce Ross bt Matt Tautari 9-4, 11-7.
Quarterfinals: Muir bt Hartstonge 10-3, 5-5; Elliott bt Nyhof 4-9, 12-2, 2-0; Merrilees bt Morton 12-6, 7-7; Johnstone bt Ross 12-5, 8-11, 2-0.
Semifinals: Muir bt Elliott 10-7, 7-10, 2-1; Merrilees bt Johnstone 7-5, 9-3.
Final: Craig Merrilees (Southland) bt Richie Muir (Central Otago) 12-3, 8-4.

International Singles Qualifier:
1st round: Ernie Johnstone bt David Alexander 12-2, 9-5; Craig Merrilees bt Sonny Tautari 12-3, 9-5.
2nd round: Johnstone bt Merrilees 7-7, 13-12; Brad Allan bt BJ Carroll 8-7, 5-11, 2-0; Aaron Tribe bt Shane Elliott 8-6, 9-5; Sam Morton bt Bruce Ross 8-6, 9-6; Simon Nyhof bt Richie Muir 7-7, 8-4; Russell Cook bt Mario Sopp 12-2, 7-6; Brent Thomson bt Barry Stewart by default; Bryan Hartstonge bt Matt Tautari 14-0, 13-3.
Quarterfinals: Allan bt Johnstone 10-5, 10-5; Morton bt Tribe 10-3, 11-7; Cook bt Nyhof 6-8, 11-1, 2-1; Thomson bt Hartstonge 11-2, 1-12, 2-0.
Semifinals: Allan bt Morton 9-2, 8-5; Thomson bt Cook 8-7, 11-3.
Final: Brad Allan (Southland) bt Brent Thomson (Southland) 9-4, 8-6.
Brad Allan travels to Dunedin in September.


Our Sponsors and Funders