Women's Triples Day

19 Nov 2014

Today the women have taken to the green playing triples.

Aero Bowls Women's Triples - Semi Finals

Denise Samuel, Lauren Mills, Margaret Gurney (Composite) bt Fay Yates, Jo McKenna, Sue Scott (Pt Chevalier) 13 - 11

Karen de Jongh, Bev Crowe, Diane Hazelton (Composite) bt Clara Bowman, Leigh Cutler, Eileen Badham (Carlton Cornwall) 16-3

Aero Bowls Women's Triples - Quarter Finals

Denise Samuel, Lauren Mills, Margaret Gurney (Composite) bt Ann Muir, Betty Mitchell, Jude Ganley (Composite) 15-14

Clara Bowman, Leigh Cutler, Eileen Badham (Carlton Cornwall) bt Molly Tipene, Virginia Tukerangi-Goldsmith, Lesley McLinden (Mangere) 14-13

Fay Yates, Jo McKenna, Sue Scott (Pt Chevalier) bt Karen Hema, Leigh Griffin, Bronwyn Stevens (Composite) 12-10

Karen de Jongh, Bev Crowe, Diane Hazelton (Composite) bt Jane Fenton, Jenny Tough, Val Brown (Glen Eden) 17-11

Aero Bowls Women's Triples - Round of 16

Ann Muir, Betty Mitchell, Jude Ganley (Composite) bt Claire Lines, Teresa Cassidy, Liz Teiti (Composite) 13-8

Denise Samuel, Lauren Mills, Margaret Gurney (Composite) bt Etsuko Mackessack, Hinga Tuhoro, Dragica Nikolova (Balmoral Women's)  17-10

Clara Bowman, Leigh Cutler, Eileen Badham (Carlton Cornwall) bt Avril Suter, Avis Fairhall, Lenice Baker (Henderson) 15-11

Molly Tipene, Virginia Tukerangi-Goldsmith, Lesley McLinden (Mangere) bt Dawn Clark, Robyn Davis, Dee Bartington (Tauranga South) 13-12

Fay Yates, Jo McKenna, Sue Scott (Pt Chevalier) bt Val Botica, Dianne Mitchell, Frances Kissel (Manly)  33-4

Karen Hema, Leigh Griffin, Bronwyn Stevens (Composite) bt Margaret O'Connor, Linley O'Callaghan, Christine Buchanan (Defending Champions) 13-10
   
Karen de Jongh, Bev Crowe, Diane Hazelton (Composite) bt Lorna Smith, Estelle Hickey, Linda Ralph (Composite) 21-3

Jane Fenton, Jenny Tough, Val Brown (Glen Eden) bt Angela Temple, Maroi Pareeti, Sandra Taylor (Pt Chevalier) 14-13 


Aero Bowls Women's Triples - Round of 32

Claire Lines, Teresa Cassidy, Liz Teiti (Composite) bt Mary Guldbrandsen, Tira Campbell, Jan McGowan (Sunnybrae) 12 - 11

Ann Muir, Betty Mitchell, Jude Ganley (Composite) bt Lennie Simons, Mary-Anne Catley, Margaret Barlow (Tauranga South) 14 - 13

Denise Samuel, Lauren Mills, Margaret Gurney (Composite) bt Cindy Henley, Jan Gledhill, Gail Bagnall (Composite) 20 - 5

Etsuko Mackessack, Hinga Tuhoro, Dragica Nikolova (Balmoral Women's) bt Judy Raill, Chris Pegg, Josie Stier (Composite) 19 - 13

Clara Bowman, Leigh Cutler, Eileen Badham (Carlton Cornwall) bt Olivia Bloomfield, Chrissie Peers, Jan Shirley (Composite) 16 - 9

Avril Suter, Avis Fairhall, Lenice Baker (Henderson) bt Nellie Ewen, Diane Steele, Barbara Bowyer (Composite) 15 - 6

Dawn Clark, Robyn Davis, Dee Bartington (Tauranga South) bt Emma Warehu, Margaret Simpson, Rae Hammond (Mangere) 15 - 13

Molly Tipene, Virginia Tukerangi-Goldsmith, Lesley McLinden (Mangere) bt May Ducey, Adrienne Owen-Jones, Janine Young (Composite) 20 - 5

Fay Yates, Jo McKenna, Sue Scott (Pt Chevalier) bt Pania Roberts, Lois Maddren, Maria Darwin (Manurewa Cosmopolitan) by Default

Val Botica, Dianne Mitchell, Frances Kissel (Manly) bt Glenda Aitkenhead, Heather McConnell, Anne Jeffries (Composite) 19 - 17

Margaret O'Connor, Linley O'Callaghan, Christine Buchanan (Defending Champions) bt Jo-Anne Ikiua, Sue Peters, Joy Hall (Pt Chevalier) 18 -10
   
Karen Hema, Leigh Griffin, Bronwyn Stevens (Composite) bt Margaret Oates, Lesley Langer, Jan Harrison (Browns Bay) 13 - 14
   
Karen de Jongh, Bev Crowe, Diane Hazelton (Composite) bt Paulette Mytton, Shona Chambers, Tracey Wilson (Browns Bay) 15 - 13

Lorna Smith, Estelle Hickey, Linda Ralph (Composite) bt Sally Stirling, Josie Mitchell, Maria Brown (Composite) 15 - 10

Angela Temple, Maroi Pareeti, Sandra Taylor (Pt Chevalier) bt Gayle Melrose, Wendy Brooks, Frances Bryant (Composite) 13 - 12

Jane Fenton, Jenny Tough, Val Brown (Glen Eden) bt Girl Reweti, Mary Brewster, Chris Budge (Composite) 16 - 8


Our Sponsors and Funders